VRSTE DROGA
Droge se dijele prema djelovanju koje imaju na osobu koja ih uzima i prema djelatnoj tvari. S obzirom na to, dijele se u sljedeće skupine:
- HALUCINOGENI – Droge ove skupine mogu se podijeliti u tri podskupine: psihodelici, disocijativne droge i delirijantne droge. Kako im samo ime kaže, sve ove droge mogu prouzročiti halucinacije, odnosno osjetilne obmane vida, sluha, opipa (osoba vidi, čuje ili osjeti stvari koje nisu stvarne). Ovakva stanja mogu dovesti i do emocionalnih promjena te promjena svijesti – osoba može osjetiti intenzivne osjećaje straha, neugode, porive da viče, bježi od halucinacija.
U ovu skupinu droga spadaju sljedeće droge:
- PMA
- kanabis
- halucinogene gljive („magic mushrooms“)
- LSD
- metamfetamini
- ketamin
- ecstasy
- NOVE DROGE – poznate i kao „dizajnerske droge“ ili „legal highs“ , u ovu skupinu spadaju tvari koje još nisu stavljene na popis ilegalnih supstanci, a dobivaju se mijenjanjem kemijskog sastava od prije poznatih droga. Nove droge imitiraju učinke starih droga poput ecstasya, heroina i kanabisa, no često su višestruko jačeg djelovanja, opasnije od starih droga te mogu dugotrajno uzrokovati teže zdravstvene i psihološke probleme. Važno je naglasiti da to što ove droge nisu zakonom zabranjene, ne znači da nisu opasne – upravo suprotno, njihova opasnost je u tome što njihov učinak i djelovanje nije ispitano i provjereno te se ne zna kako djeluju na ljude koji ih uzimaju.
Droge iz ove skupine pojavljuju se u oblicima biljaka, tableta, prašaka, kristala, a mogu se uzimati udisanjem, pušenjem, gutanjem, šmrkanjem i ubrizgavanjem. Svaki tjedan se u Europi pojavi jedna nova tvar koja nije stavljena na popis ilegalnih supstanci, tako da popis droga koje spadaju u ovu skupinu neprestano raste.
- OPIOIDI – u ovu skupinu ubrajaju se droge koje u svojoj osnovi sadrže spojeve opijuma. Sve droge ove skupine djeluju kao analgetici – umanjuju bol i ostale neugodne osjećaje. Poznato je i da mogu prouzročiti osjećaj jake euforije i općenito dobrog osjećanja po uzimanju. S druge strane, dovode do osjećaja umrtvljenosti, problema s disanjem, intenzivne simptome apstinencijske krize kod prekida uzimanja te jaku fizičku i psihičku ovisnost.
S obzirom na strukturu, droge ove skupine dijele se na sljedeći način:
- spojevi opijuma (morfij, kodein)
- polusintetski opioidi (heroin, kodein)
- potpuno sintetski opioidi, koji u svojoj strukturi nemaju poveznice s prirodnim opijumom (fentanil, metadon, subokson)
- LIJEKOVI PROTIV BOLOVA – slično kao opioidi, tvari iz ove skupine djeluju kao analgetici i koriste se za ublažavanje boli. Ovi lijekovi u svojoj strukturi nemaju opijatskih spojeva te se stoga mogu prodavati bez liječničkog recepta, no također mogu izazvati fizičku i psihičku ovisnost kod dugotrajnog uzimanja. Važno je znati da to što su lako dostupni u ljekarnama, ne znači da ovi lijekovi ne mogu imati ozbiljne posljedice za zdravlje, stoga je važno uvijek se pridržavati liječničkih uputa kod uzimanja ovih lijekova.
- SEDATIVI – droge ove skupine djeluju kao depresori – usporavaju središnji živčani sustav, što rezultira usporavanjem nekih osnovnih tjelesnih funkcija (usporava se disanje, usporavaju se otkucaji srca). Osoba koja konzumira sedative osjećat će se smireno, opušteno i pospano. Međutim, kod dugotrajnog uzimanja ovih droga može doći do pojačanih osjećaja tjeskobe, problema sa spavanjem, gubitka apetita, problema s pamćenjem i koncentracijom te psihotičnih epizoda.
U ovu skupinu spadaju:
- kanabis
- ketamin
- GHB
- benzodiazepini
- alkohol
- OTAPALA – tvari koje isparavaju, poput ljepila, plinova, korektora i markera, konzumiraju se udisanjem. Sličnog su djelovanja poput depresora – usporavaju rad središnjeg živčanog sustava, uz dodatak osjećaja euforije i vrtoglavice. Dugotrajno konzumiranje otapala može dovesti do ozbiljnih problema s dišnim i probavnim sustavom, oštećenja mozga, bubrega i jetre, a odmah po uzimanju osoba se može onesvjestiti ili osjećati ozbiljnu vrtoglavicu i nemogućnost koordinacije, zbog čega postoji velika opasnost od nezgode.
- STIMULANSI – droge iz ove skupine djeluju na ljude tako da ih čine budnijima, daju im osjećaj viška energije. Suprotno od depresora, ove droge ubrzavaju središnji živčani sustav, ubrzavaju otkucaje srca i disanje. Ove droge koriste se za povećavanje učinka u aktivnostima poput sportova, noćnih izalazaka, u radnom okruženju, prilikom spolnog odnosa…
U ovu skupinu spadaju sljedeće droge:
- kofein
- duhan
- kokain
- speed
- ecstasy
- PMA
- poppers
- metamfetamini
- efedrin
- anabolički steroidi
NAJČEŠĆE KORIŠTENE DROGE :
U okviru projekta „Crvene cipelice“, djelatnice Udruge Vida provele su istraživanje razine znanja i stavova mladih o novim drogama. Istraživanjem je obuhvaćen uzorak od 486 ispitanika, većinom studenata riječkog sveučilišta u dobi 18-26 godina. Upitnikom se ispitivalo i osobno iskustvo s drogama te su dobiveni rezultati o korištenju droga među mladima.
Prema rezultatima istraživanja, najviše konzumirane droge su sljedeće (u postotcima je izraženo koliki postotak ispitanika je potvrdio da su koristili navedene droge):
- kanabis (58.8%)
- ecstasy (14%)
- speed (11.9%)
- halucinogene gljive (8.6%)
- poppers (4.1%)
- LSD (3.7%)
- osvježivači zraka (2.8%)
- sintetski kanabinoidi (2.7%)
- heroin (2.3%)
- ketamin (1.2%)
Važno je istaknuti i kako je 40.1% ispitanika izjavilo da nikada nisu probali niti jednu drogu.